Healthy Snack Tip
Next time you feel like having a candy bar, consider buying an organic apple. At an average price of $1.49-$1.99 a pound, one medium-size organic apple costs about 50 cents. How’s this related to money? Why you’ll save money by improving your health, of course! 😉
This post was prompted by a late run to the grocery store.
P.S. How about that snow! Lovin’ it.
Is it the fist snow in Toronto?
Do you improve your health by late running to the grocery stores?
We’ve had winter for about 5 weeks now, with frequent snowfalls, but this one is a record for December. I think the last time Toronto got so much snow in December was back in 1940’s or 1970’s. A long time ago.
Ha! Funny… I do take care of my health but I also like to raid grocery stores at night, because it’s not as crowded. Last night I just felt like a snowfight. We strolled to the store and back, all the way playing with the snow.
Oh yeah, those uncrowded places are so mutually acceptable, especially at such snow and fairytale nights!
By the way, it will take a few more similar days to turn the markets into such uncrowded and abandoned places 🙂
Last days of “tax selling” are devastating. I’ll take no action at all over this type of market.
Ready for a break…